W dniach 27-29.03.2017 bracia Ondřej i Jiří Švihálkovi przeszli bardzo ciekawy trawers w Słowackich Tatrach Wysokich.
Start Schronisku w Dolinie Kieżmarskiej, koniec na Krywaniu. Trzy dni, 7020m (na podstawie mapy) przewyższenia, 35h netto (zawiera oczekiwanie na odpowiedni – miękki – śnieg do zjazdu), odpowiednio:
- pierwszy dzień: 2850m, 13h
- drugi dzień 1830m, 10h
- trzeci dzień 2340m, 12h
Jednak akurat nie przewyższenie czy też trudność zjazdów narciarskich świadczy o wysokiej klasie przejścia, a raczej połączenie w długim ciągu wejść na szczyty z ciekawymi zjazdami i pokonaniem odcinków dość wymagających (graniowych/technicznych/wspinaczkowych) z punktu widzenia skitaternika narciarza 🙂
Sucha cyfra prezentuje się tak: III UIAA, WI 2, podejścia do 55°, zjazdy do 45°. Jednak może ona nie oddawać za dobrze trudności technicznych jak i psychicznych. Zdecydowaną większość czasu idziemy bez asekuracji.
Jednym z celów przejścia było (co nie jest typowe dla działalności narciarskich) zdobycie wierzchołków, a nie “zwykłe” przejście przez przełęcz. Trawers przechodził przez doliny po południowej stronie Grani głównej Tatr, zawsze z wejściem na najwyższy szczyt pomiędzy dolinami. Celem było przejście przejście przez w stylu: dolina – wierzchołek – dolina. W trzy dni wszystkie główne wierzchołki południowych dolin, zostały osiągnięte: Łomnica, Pośrednia Grań, Staroleśny Szczyt, Gerlach, Kończysta, Szatan, Hruby Wierch, Krywań.
Dzień pierwszy:
Ze Schroniska przy Zielonym Stawie (Chata pri Zelenom plese) do Miedzianej Kotliny (Medena kotlina), dalej w górę na Poślednią Przełączkę (Posledna štrbina), stamtąd wzdłuż Jordanki na szczyt Łomnicy (Lomnický štít). Zjazd na Łomnicką Przełęcz (Lomnické sedlo), dalej przez Filmarski Żleb (Filmársky žlab) do Doliny Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina). Stamtąd przez wschodni żleb na Ciemniasty Przechód (Sedlo pred Prostredným) i dalej południowymi zboczami na Pośrednią Grań (Stredonhrot). Stąd zejście w rakach przez południową ścianę do żlebu pomiędzy Mała Pośrednia Granią (Malý hrot) i Pośrednią Grań (Prostredný hrot), nim w górę do przełączki. Dalej północną ścianą zejście do Ławki Dubkiego (Dubkego lavku) i wyjście na Pośrednia Przełęcz (Sedlo za Prostredným). Zjazd południowym żlebem do Doliny Staroleśnej (Velká Studená Dolina). Wokół Zbójnickiej Chaty na fokach i wyjście na rakach na Zwalistą Przełęcz (Sedlo pod Kupolou). Stamtąd łatwą granią przez Zwalistą Turnię (Westerov stit) na Zwodną Ławkę (Zvodná lávka). Krótki trawers (20m) w północnej ścianę zachodniego wierzchołka Staroleśnego Szczytu (Bradavica) do borhaku (przelot?/stan?). Slaňák (zjazd/zejście?) do żlebu pomiędzy północno wschodnim i zachodnim wierzchołkiem Staroleśnego Szczytu i nim przez przełączkę Staroleśny Szczytu. Zejście w rakach pod Kwietnikową Przełęcz (Kvetnicové sedlo) i zjazd przez Kwietnikowy Żleb (Kvetnicky zlab) do Doliny Wielickiej (Velická dolina) i do Śląskiego Domu (Sliezsky dom)
Dzień drugi:
W górę Doliny Wielickiej, dalej przez Żleb Karczmarza (Krčmárov žlab) pod wierzchołek Małego Gerlacha (Kotlový štít). Przez Przełączke pod Małym Gerlachem (Štrbinu pod Kotlovým) krótkie zejście, następnie trawers do górnej części Batyżowieckiego Żlebu (Batizovský žľab) i dalej na Gerlach (Gerlach). Zjazd Batyżowieckim Żlebem i zejście przez Batyżowiecką Próbę (Batizovská próba) do Doliny Batyżowieckiej (Batizovská dolina). Zjazd do Batyżowieckiego Stawu (Batizovské pleso) i dalej południową granią na Kończystą (Končistá) – niestety wschodnia ściana była zbyt rozmiękła, a nie można było być tam wcześniej z powodu oczekiwania na możliwość zjazdu Batyżowiecką Próbą – zjazd zachodnim żlebem na Stwolską Przełęcz (Lučne sedlo) i dalej do Doliny Złomisk (Zlomiska) do Schroniska nad Popradzkim Stawem (Horsky Hotel Popradske pleso).
Dzień trzeci:
Doliną Mięguszowiecką (Mengusovská dolina) pod Czerwony Żleb(Červený žlab) i nim w górę na Przełęcz nad Czerwonym Żlebem (Sedla nad Červeným žľabom). Granią na Szatan (Satan) i powrót na przełęcz. Zjazd zachodnim żlebem do Doliny Młynnickiej – trzeba poczekać na odpowiedni, miękki śnieg, ale nie za długo! ponieważ wciąż jeszcze pozostaje długa droga – dalej na Bystry Przechód (Bystre sedlo) i łatwe przejście granią przez Furkotny Szczyt (Furkotský štít) na Hruby Wierch (Hrubý vrch). Krótkie zejście w rakach do zachodniego żlebu który opada do Niewcyrki (Nefcerka) i nim zjazd do Wyżniego Teriańskiego Stawu (Vyšné Terianske ples). Stąd wyjście na Niewcyrską Przełęcz (Nefcerské sedlo) i zjazd do Doliny Suchej Ważeckiej (Dolina Suchej vody). Następnie pozostaje tylko wycieczka na Krywań (Kriváň) turystycznym szlakiem – wschodni żleb do Krywaińskiej Przełączki (Daxnerovo sedlo) jest zbyt miękkie po południu – zjazd przez Wielki Żleb Krywański (Veľký žľab)i dalej zejście do Trzech Studniczek (Tri Studničky).
Wymagana sprzęt:
- dwa czekany, jeden skiturowy, jeden wspinaczkowy
- 70m liny połówkowej (bracia użyli lina 2x60m)
- 4 friendy, 4 kości, 1 śruba lodowa, 4 ekspresy górskie, 2 pętle 120cm, 4 zakręcane karabinki
- 8 metrów taśmy (repa?)
Do pokonaniu takiego trawersu kluczowe wydaje się być szybkie, pewne poruszanie się bez asekuracji z nartami na plecach w terenie “technicznym”, chociaż oczywiście dobra kondycja i znajomość topografii są również niezbędne. O klasie przejścia świadczy otrzymana nagroda od ČHS (Český horolezecký svaz, czeski odpowiedni PZA?). W tym samym roku Karel Svoboda i Simon Kolaja otrzymali nagrodę za powtórzenie przejścia Vlada Tatarki)
źródła:
- https://skitourguru.com/en/article/372-new-age-ski-mountaineering-traverse-of-tatry-in-slovakia (tu więcej informacji i zdjęcia)
- https://skitourguru.com/clanek/372-new-age-ski-alpinisticky-prechod-pres-tatry (tu więcej informacji i zdjęcia )
- http://v-tatry.vetroplachmagazin.sk/-tatransky-ski-alpinisticky-prechod-new-age-1525
- http://www.blackmail.ski/en/adventures/the-toughest-ski-mountaineering-traverse-of-high-tatra/dodatkowe linki:
dodatkowe linki: